Szanowni Państwo z przykrością informuję, że nakład książki został wyczerpany.
W roku 2018 minęła setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość – przede wszystkim – dzięki utrzymaniu własnej narodowej tożsamości, jak również na skutek wykorzystania wielu sprzyjających okoliczności, takich jak zakończenie I Wojny Światowej, militarna klęska i upadek państw zaborczych, ruchów rewolucyjnych w Europie a także pozytywnego nastawienia do odbudowy niepodległej Polski zwycięzców Wielkiej Wojny. Niemniej jednak, mimo wielu nakładających się na siebie dogodnych warunków pozwalających na odbudowę polskiego państwa, jego kształt i obszar nie w pełni uwzględniał etniczne, historyczne i polityczne aspiracje samych Polaków. Granice Polski, czasami zgodnie z ustaleniami polityków państw zwycięskiej koalicji a czasami przeciw nim należało potwierdzić czynem zbrojnym. Powstanie Wielkopolskie, wyprawa Piłsudskiego na Kijów, trzy Powstania Śląskie, wojna 1920 roku i ekspedycja gen. Żeligowskiego na Wilno ostatecznie ukształtowały obszar II Rzeczpospolitej. To wszystko nie byłoby jednak możliwe bez powstania Wojska Polskiego rekrutującego się z żołnierzy-Polaków służących w trzech zaborczych armiach oraz włączonej w jego szeregi blisko 70-tysięcznej armii gen. Hallera. Różnorodność wyposażenia, uzbrojenia i wyszkolenia oraz odmienność stosowanej taktyki wymagała ogromnego wysiłku w stworzeniu jednorodnego organizmu skutecznie chroniącego spełniające się marzenie o odbudowie Polski. W tym wszystkim, ważną rolę odegrał bagnet, który stał się tematem niniejszej publikacji.
360-stronicowa publikacja wpisana w setną rocznicę odzyskania przez nasz Kraj Niepodległości. Adresowana jest przede wszystkim do miłośników historii, kolekcjonerów broni białej oraz militariów. Traktuje o bagnecie – krótkiej broni białej, będącej na wyposażeniu Wojska Polskiego w okresie międzywojennym. Książka została bogato zilustrowana rysunkami, zdjęciami bagnetów, których jest ponad tysiąc oraz dokumentami z Centralnego Archiwum Wojskowego. Za sprawą fotografii z epoki – świadków minionych zdarzeń, może ona stanowić także miłą niespodziankę dla miłośników dawnego umundurowania.
Na Stulecie Niepodległości ukazuje się publikacja Janusza Jarosławskiego „Bagnety Wojska Polskiego 1918-1939”. Jest to 360-stronicowe wydawnictwo albumowe o wysokich walorach merytorycznych i estetycznych. Autor zebrał w nim nie tylko bagnety polskiej konstrukcji i produkcji, ale również pochodzące z państw zaborczych, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Japonii. Cennym uzupełnieniem informacji o tych bagnetach są reprodukcje zachowanych dokumentów z Centralnego Archiwum Wojskowego dotyczących zasobów i produkcji bagnetów. Walorem wydawnictwa są niezwykle precyzyjne zdjęcia wykonane przez autora, wybranych, dobrze zachowanych eksponatów stanowiących perły kolekcjonerskie. Zdjęcia pokazują nie tylko całe bagnety ale także ich detale konstrukcyjne i, co istotne, oznaczenia bagnetów. Podobnie dokładne są zdjęcia żabek do zawieszania bagnetów na pasach żołnierzy. Uzupełnieniem są rysunki Krzysztofa Niemiry pokazujące w sposób obrazowy mocowanie bagnetów na karabinach. Album będzie niewątpliwie cennym nabytkiem miłośników i kolekcjonerów broni siecznej.